Около България - Обиколка на България с кола по 4те и граници

Тракийски култов комплекс в местността "Мишкова нива", Странджа





 И до днес всичко, свързано с Мишкова нива, е забулено в мистерии и това още повече подхранва въображението ни и разпалва любопитството ни. Дотолкова, че в един февруарски ден на 2022 год.поехме към местността. Това е второто ни идване тук, но бих казала, че преживяванията ни преди и сега са много различни. Преди смятах, че след като сме били на дадено място, няма смисъл да ходим там отново, но с времето се оказа, че колкото и пъти да посещаваме даден град, село, забележителност, чувството винаги е различно, а преживяването - все по-хубаво.


 Важното е да знаете, че преди да поемете към Мишкова нива, трябва да се отбиете в Граничното полицейско управление в Малко Търново и да попълните декларация, защото зоната е гранична и това е задължително изискване. След като го направите, необезпокоявани можете да продължите в посока към древното светилище. 


 Днес обаче, още на разклона за Мишкова нива, ни стана ясно, че няма как да продължим с колата. Предишния път отидохме до целта с кола, но все пак беше есен. Пътят е наистина тесен и с доста завои, но е асфалтиран и се пътува идеално. Само че снегът този път се оказа малка пречка. Много бързо решихме да отидем пеша - първо,защото до там са само 3 км. в посока, и второ, защото много искахме да се порадваме на снега. Нямаше как да си направим по-хубав и вълнуващ подарък.Макар на моменти да подухваше студен вятър, денят беше приказен-сняг и слънце в едно...Горещо препоръчвам да извървите тези километри пеша, защото тук е красиво през всички сезони. Реално се върви през гората, въпреки асфалтовия път, само в самото начало има няколко къщи, там срещнахме и едно семейство, но оттам нататък разходката продължи напълно самотно. На моменти ни обземаше страх, защото по снега се виждаха следи от животни.


  С навигацията се ориентирахме колко време ни остава. И сега, внимавайте - точно когато сте на около 500 м от Мишкова нива,  преди последния завой наляво, има голяма табела, която, неизвестно защо, е монтирано вдясно от пътя. Не тръгвайте в посока на табелата, а просто следвайте пътя и завийте наляво.След завоя, точно срещу вас - сред дърветата, отново има 2 табели, които също не следвайте, вървете си по основния път. След 5 мин. ще сте на Мишкова нива.


 Целият път беше покрит със сняг, така беше и тук. Притихнала зимна приказка!


 Ще уточня само, че  местността се казва Мишкова нива, а на нея е открит тракийски комплекс. На него в началото на ХХ век се натъкват братя Шкорпил, които обикалят Източна Тракия и навлизат в Странджа. Карел Шкорпил е автор на първата научна публикация за култовия комплекс, включена в монографията му „Описание на старините в черноморската област – Част ІІ: Светилища и паметници с изображение на конници“, издадена у нас през 1926 г. Култовото съоръжение е датирано между средата на ІІ-то хилядолетие пр.Хр. до епохата на Късната античност.


 На мястото в момента има дървена площадка, от която се вижда идеалният кръг от каменни блокове. И както каза една позната, "погледнато от горе, това е ключалка - липсва само ключът". Древното тракийско светилище, разположено на Мишкова нива, включва некропол в центъра, а в южната му част е открит вход към куполна гробница като е запазен също дромосът (коридора) и кръгла куполна камера, както и част от подовата настилка. Над входа е имало каменен триъгълен фронтон с изобразени на него щит, копие и две човешки длани (към момента фронтонът се намира отвън, непосредствено до Историческия музей в Малко Търново). В музея в Малко Търново са изложени надпис с посвещение на Херакъл, мраморни жертвеници на бог Аполон  и оброчни плочи с изображения на тракийския конник, като всички те са открити тук. Учените смятат, че главни божества в региона са били Зевс-Дионис и Аполон (по тези земи е наричан Аулариок). Светилището всъщност е част от голям комплекс, включващ крепост на връх Голямо Градище, рудници в подножието му, могилен некропол, т. нар. Голяма могила и укрепена римска вила.


 Шкорпил описва и зида около светилището с диаметър около 26 м. 


 Друг не изцяло изяснен въпрос е дали това е гробница на знатен тракийски владетел, или храм. Не са открити следи от погребение и поради това се предполага,че това е било храм.


 


предходна статия
Индипасха в Странджа -Около България
Индипасха в Странджа

Ако тази статия Ви е харесала, запишете се и за нашия бюлетин за още интересна информация директно във Вашата електронна поща!



Коментари



Място за Вашия коментар: